En doft av drake
BYREDO VÄLKOMNAR drakens år med att lansera Coming Home, en porslinsservis i samarbete med den Shanghai-baserade designduon KAE. Kollektionen är en hyllning till traditionellt hantverk, till doftminnen från svunna tider och till rituella teceremonier.
Påhälsning från öst
UNDER STOCKHOLM DESIGN WEEK välkomnades det sydkoreanska designvarumärket Wekino till den svenska marknaden. Deras nya kollektion With, kuraterad av svenska Note Design Studio, är en hyllning till inhemsk talang och består av åtta nya produkter från sju av koreansk designs mest spännande namn.
Flygande fint
EN SPEGEL, TVÅ LAMPOR, ett sidobord och en kruka i papier-maché, lera och keramik. Serax mästerliga formgivare Marie Michielssen har inte legat på latsidan. Liksom i hennes tidigare kollektioner dominerar svartbrunt, varmt rött och krämvita toner hennes handformade vackra strukturer.
Textilier med anor
NÄR…
